Як пробачити зраду та чи варто її пробачати ?

За статистикою 60% стосунків після зради руйнуються. І все ж таки 40% намагаються налагодити стосунки. Перш ніж прийняти рішення піти або залишитися, давайте розберемося в типах зради. За типом зради можна буде зрозуміти, що штовхає чоловіка до пошуку іншої. За типом зради можна зрозуміти, які шанси відновити довіру у стосунках і зберегти сім’ю.

 

Романтична ‒ фантазійна зрада

Цей тип зради виникає у відносинах, на які звалюється купа проблем. Це може бути банальна нестача грошей, побутові проблеми, хвороби дітей або близьких людей, різні моделі (правила), привнесені з батьківської родини або з колишніх стосунків. Проблеми накопичуються, разом з проблемами зростає напруга між подружжям. Нездатність говорити і спільно вирішувати труднощі приводить стосунки в глухий кут. Згодом стосунки стають дистантними, в них не вистачає емоційної близькості, довіри, відкритості, підтримки.

Тоді чоловікові здається, що це невдалі стосунки. Ось, мовляв, в інших стосунках усе буде інакше, просто потрібно почати все з нуля. Ви скажете, що це втеча від проблем? Так! Але дуже багато людей щиро вірять в те, що проблеми не наздоженуть їх в інших стосунках. Вони біжать від рутини в пошуках новизни. Вони сподіваються стати успішними на всіх територіях стосунків (секс, фінанси, виховання дітей). Іноді чоловіки, у яких не виходить стати «хорошими батьками», сподіваються стати «хорошими вітчимами». Якщо вона носить романтичний фантазійний характер, то чоловік пускається в пошуки «ідеальної жінки». Про дружину він думає: «Просто це не моя жінка».

Зіткнувшись з реальністю виявляється, що новизна перетворюється в рутину, що «ідеальна жінка» перетворюється в нерозуміючу. А проблеми тільки збільшуються, тому що тепер потрібно нести відповідальність за дві сім’ї.

Чи можливо при цьому типі зради відновити стосунки? Відповідь ‒ так. Але тільки в разі, якщо чоловік візьме відповідальність справлятися з проблемами, а не бігти від них. Якщо він буде готовий вчитися говорити про проблеми і вирішувати труднощі спільно з дружиною. Ну і, звичайно, відновлення стосунків залежить від жінки, чи готова вона буде справлятися зі своїми болючими почуттями, чи зможе знову довіряти, чи знайде в собі сили впоратися.

 

Протестна зрада

Виникає у стосунках, де чоловік не відчуває себе цінним для своєї жінки. Найчастіше це виникає у стосунках, де дружина постійно критикує, контролює, повчає. Але іноді, низька самооцінка чоловіка йде корінням у дитинство. І навіть якщо Ви не критикуєте, то його буде зачіпати будь-яка «дрібниця»: поставила на стіл їжу спочатку дитині, а не йому, не досить добре попрасувала, невчасно підійшла і т.д. Тоді в інших стосунках чоловік буде шукати можливість довести самому собі свою важливість, потрібність і «крутість». Його мета ‒ знайти приймаючу жінку, ту, що буде хвалити, обожнювати. Він вірить в ілюзію кардинально нових стосунків без серйозних зобов’язань, в яких все КАРДИНАЛЬНО по-іншому. При цьому типі зради чоловік сподівається (як і в попередньому) бути абсолютно успішним на всіх територіях стосунків (секс, фінанси, виховання дітей). Іноді мета такої зради ‒ звернути на себе увагу колишньої дружини, побачити свою цінність в її очах.

Чи можливо при цьому типі зради відновити стосунки? Відповідь ‒ так. Де є протест, там ще є почуття. Якщо він хоче зберегти сім’ю і жити далі з Вами, значить саме в ваших очах він хоче бачити свою цінність. Щось змусило його піти, але щось змусило його повернутися.

 

Зрада «прийди і візьми мене»

 

При цьому типі зради чоловік шукає можливість отримати увагу актуальної дружини, відчути важливість в її очах. Чоловіки при цьому типі кажуть: «Мені здалося, що її почуття до мене згасають. Мені було страшно її втратити, тому я демонстративно зрадив з іншою. Я хотів довести самому собі закоханість моєї жінки, що мене цінують, що мене не хочуть відпускати».

Такий чоловік щиро дивується, коли отримує зворотний результат, коли жінка каже: «Я не залишуся з тобою. Я не зможу тобі довіряти».

У цьому випадку відновлення стосунків після зради більшою мірою залежить від потерпілого партнера, від жінки. Адже чоловік, що зрадив, ніколи не сумнівався в своїх почуттях, він любить. Він зробив жорстокий дурний вчинок з метою утримати кохану. Тільки тепер питання ‒ чи захоче вона повертати довіру?

 

Зрада вигорання

Цей тип виникає в парах, де постійні сварки призводили до поступового віддалення один від одного. Партнери не розмовляли, не намагалися впоратися з труднощами разом, а варилися кожен у власному світі. Часто до другого сценарію приходять після тривалих сварок. Поступово партнери стають чужими один для одного. Тому при цьому типі зради чоловік шукає можливість отримати емоційні («людські») стосунки, відчути себе потрібним, важливим, коханим, «живим».

Це небезпечний тип. Шанси зберегти сім’ю дуже невеликі. Адже до вигорання призводить довгий процес віддалення, а до цього, можливо, нанесено багато душевних ран. Чи сумісні ці рани з життям? Вирішувати тільки постраждалим. Що робити? Шукати ЕФТ (емоційно-фокусованого терапевта). Цей вид сімейної психотерапії може вдихнути життя у стосунки, розпалити тліючі вуглинки кохання. Цей метод не дає порад як пробачити зраду, але може відродити почуття, якщо ще залишилися хоча б тліючі вуглинки.

 

Хедж-фондова (страхова) зрада

Цей тип зради виникає зі страху бути покинутим, залишитися на самоті. Іноді такий страх обґрунтований: дружина загрожує піти або всіляко демонструє, що чоловік нічого для неї не означає. Але іноді страх самотності пов’язаний з глибокими дитячими травмами (втрати близьких людей, неприйняття та булінг з боку однолітків, жорстоке поводження батьків).

Тоді чоловік буде шукати «запасний варіант», щоб зменшити тривогу перед майбутнім і впоратися зі страхом самотності, відчути себе ПОТРІБНИМ І ВАЖЛИВИМ для великої кількості людей. Тут часто йдеться про множинні зради. Жінка каже: «Я не можу пробачити. Примари інших жінок будуть постійно присутні в нашій спальні». Але в реальності буває по-різному. Можливість пробачити зраду в цьому випадку залежить від давності зради, від серйозності почуттів до іншої жінки.

 

Компульсивна зрада

Цей тип зрад виникає серед чоловіків, які росли в сім’ї, де прояв почуттів засуджувався. У сім’ї могли висміювати прояви кохання, ніжності як слабкості. Зате в таких сім’ях велике значення приділялося грошам, владі, статусу.

Такі чоловіки не навчилися будувати близькі стосунки з одним партнером. Їх цікавить секс і тільки секс. Їм потрібно відчувати себе головними і найкращими з великої кількості людей. Такі чоловіки навряд чи прийдуть за порадою до психолога, такі чоловіки навряд чи візьмуть відповідальність за зраду, вони будуть продовжувати зраджувати. Жінка в таких відносинах каже: «Не можу пробачити, але і піти не можу, тому що матеріально залежна від нього». Це єдиний тип зради, з яким марно працювати з сімейним психологом. Що робити? Йти або терпіти.

 

Тепер повернемося до головного питання — Як пробачити зраду?

Поради психолога:

  • Чоловік повинен негайно припинити стосунки з іншою жінкою.
  • З’ясуйте, до якого типу вона відноситься. Це допоможе зрозуміти причину зради.
  • Поділіться своїми почуттями. У першу чергу партнеру, що зрадив, потрібно вислухати жінку, зрозуміти, що вона відчуває. Взяти відповідальність за заподіяний біль.
  • Партнер, що зрадив, повинен попросити вибачення від щирого серця, з розумінням, як боляче він зробив близькій людині.
  • Партнер, що зрадив, повинен поділитися своїми болючими почуттями, розповісти, що його привело до зради. Але тільки після того, як вислухає і прийме почуття дружини.
  • Щоб пробачити зраду, жінка повинна бути впевнена, що чоловік, який зрадив, повністю усвідомлює заподіяну шкоду, що він ніколи не захоче зробити їй так боляче ще раз! Тільки це може повернути довіру!!!

Що заважає пробачити зраду?

  • Чоловік замість співпереживання, замість прийняття відповідальності за заподіяний біль – виправдовується. Мовляв, причина в дружині. Ти була поганою дружиною, ти мене не цінувала, не поважала. Тоді жінка думає, він не визнає своєї відповідальності, значить це повториться знову. Їй тільки болючіше від цих слів і шансів на прощення не залишається.
  • Чоловік в якості вибачення приходить з «віником». Це виглядає як образа. Він думає, що букетом квітів загладить свою провину, йому наплювати на мої почуття…
  • Чоловік знецінює зраду: це було всього один раз, це було по п’яні, всі зраджують і т. д.

Висновки

У цій статті написано про чоловічу зраду. Але все, що написано вище може бути застосовано і до жіночої зради. Жіночих зрад майже стільки ж. І жінками правлять ті ж мотиви. Наша відповідь на питання «як пробачити зраду?» звучить так: шукайте сімейного емоційно-фокусованого психотерапевта. У наших краях таких терапевтів дуже мало, тому шукайте можливість попрацювати онлайн. Зрада ‒ дуже складне випробування. Не залишайтеся з нею на самоті. Я перерахувала, що робити, щоб пробачити зраду. Але повірте, це не так вже й просто.